Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej kpt. Stefana Szmakfefera, która rozpoczną się 20 lutego 2022 r. o godz. 10.00 mszą świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. o. Honorata Koźmińskiego 36 w Zakroczymiu.
Po mszy św. nastąpi odsłonięcie tablicy, która zostanie zamontowana na murach klasztoru oo. Kapucynów w Zakroczymiu w miejscu, w którym Stefan Szmakfefer, po kapitulacji Warszawy w 1939 r. ukrywał się przez blisko dwa lata.
Uroczystości będzie towarzyszyć ceremonia wręczenia rodzinie zmarłego Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, przyznanego pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz aktu mianowania przez Ministra Obrony Narodowej na stopień podpułkownika.
Stefan Szmakfefer to jedna z najmniej znanych postaci z kręgów dowódczych polskiej konspiracji niepodległościowej, zarówno z okresu okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej (po 1944 r.), doskonały konspiratora, człowiek o wielu obliczach. W okresie międzywojennym był pracownikiem administracji rządowej wysokiego szczebla, a w 1939 r. bliskim współpracownikiem Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Następnie organizował wywiad AK na północnym Mazowszu, zaś w latach 1945-1947 położył wielkie zasługi dla formowania podziemnego ruchu niepodległościowego przeciwstawiającego się komunistycznej dyktaturze, tworząc Samoobronę Społeczną przekształconą w Ruch Oporu Armii Krajowej.
Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatnie przygotowaną przez IPN Oddział w Warszawie specjalną publikację poświęconą bohaterowi autorstwa dr. Tomasza Łabuszewskiego Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.