Szczepienia dla seniorów na COVID-19

W dniu dzisiejszym tj. 15 stycznia 2021 r. ruszają zapisy w ogólnopolskim rządowym systemie na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia. Akcja szczepień dla seniorów rozpocznie się 25 stycznia 2021 roku.  Od 22 stycznia 2021 r. rejestrować będą mogły się osoby, które skończyły 70 lat. 

Rejestracja odbywa się na 3 sposoby: (jest to system centralny – rządowy):

  • poprzez darmową, całodobową infolinię – 989,

Można to zrobić samodzielnie lub zapisać może ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie,

  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień na swoim terenie,
  • rejestrując się online na pacjent.gov.pl.

Do e-Rejestracji na stronie www.pacjent.gov.pl konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, przyjdzie powiadomienie SMS, a następnie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Szczepienia powinny rozpocząć się 25 stycznia 2021 r., jednak uzależnione jest to od terminów dostawy szczepionek do zgłoszonego na terenie gminy punku. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Informacje w przedmiotowej sprawie pojawiać będą się sukcesywnie na stronie internetowej rządowej: www.gov.pl/szczepimysie/rejestracja.

Punkt szczepień na terenie gminy Zakroczym znajduje się w Przychodni POZ Nr 3 przy ul. Rynek 8, tel. 22 785 21 15.

Urząd Miejski w Zakroczymiu nie prowadzi zapisów na szczepienia.


TRANSPORT I DODATKOWA GMINNA INFOLINIA

Telefoniczny gminny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych czynny jest w poniedziałki, środy, czwartki od 800 do 1600, we wtorki od 800 do 1700, w piątki od 800 do 1500 pod nr telefonu:

22 785 21 45 oraz 22 785 21 45 wew. 224.

 Pod tymi numerami udzielane będą też ogólne, pozyskane ze stron rządowych informacje o programie szczepień. Pracownicy obsługujący te infolinie nie dokonują rejestracji na szczepienia, nie udzielają informacji medycznych dot. szczepień. Kolejność szczepień wskazana jest w Narodowym Programie Szczepień.

Zadaniem gminy Zakroczym, które zostało zlecone przez wojewodę jest zorganizowanie dowozu do punktu szczepień:

  • osobom niepełnosprawnym (posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami),
  • osobom mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień najbliższego od miejsca zamieszkania.