Przypadki wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. Przypominamy, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane.

Wojewoda Mazowiecki apeluje o zachowanie wyjątkowej ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze  W przypadku, gdy zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie należy go dotykać, tyko powiadomić odpowiednie służby. Na obszarze naszego województwa odnotowane zostały nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów.

Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane.

Dotychczas Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 109 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r

Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii (kliknij tutaj).

Zachęcamy do obserwowania profilu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii zs. w Siedlcach, gdzie znajdują się bieżące informacje o sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego – https://www.facebook.com/WeterynariaSiedlce/