Obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie.

„Zaszczep pupila, to tylko chwila” – pod taką nazwą Wojewódzki Inspektorat Weterynarii prowadzi kampanię informacyjną dotycząca obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, psa przeciwko wściekliźnie, po raz pierwszy musimy zaszczepić po ukończeniu przez niego trzech miesięcy. Potem, nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Szczepień przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Z danych statystycznych, które od Powiatowych Lekarzy Weterynarii wpływają do Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wynika, że w ubiegłym roku, na terenie województwa mazowieckiego zostało zaszczepionych tylko ok. 32 proc. psów.

To zdecydowanie zbyt mało. Tradycyjne, sezonowe akcje szczepień, odbywające się jesienią i wiosną, odchodzą do przeszłości. Wzrost liczby prywatnych weterynaryjnych praktyk lekarskich sprawił, że właściciele czworonogów, mając stały dostęp do lekarzy weterynarii, szczepią zwierzęta zgodnie z terminem uzależnionym od aktualności ważności szczepienia.

Niestety nie wszyscy pamiętają o terminach szczepień. W efekcie ich liczba jest zbyt mała. Celem akcji Inspekcji Weterynaryjnej WIW jest przypomnienie o konieczności i obowiązku szczepień, a także wyrobienie na nowo nawyku regularnego szczepienia psów.

A szczepić psy przeciwko wściekliźnie, jak przypomina Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak, trzeba nie tylko dlatego, że taki obowiązek nakłada na nas Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. O szczepieniu należy pamiętać także z powodu zagrożenia, jakie dla nas i naszych zwierząt stanowi ta śmiertelna choroba wirusowa. (za: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Siedlcach).

Plakat informacyjny o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie.