Nowy obowiązek – segregacji odpadów tekstylnych

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wprowadzony został nowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych, który ma na celu zwiększenie recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowisko. W ramach tych zmian odzież  i inne tekstylia stają się nową frakcją odpadów, co oznacza, że każdy z nas zobowiązany jest do oddzielenia tych materiałów od reszty odpadów komunalnych.

Nowa kategoria obejmie szeroki wachlarz produktów, m.in.:
• ubrania – odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna, skarpetki;
• tkaniny domowe – pościel, ręczniki, obrusy, firany, zasłony;
• akcesoria tekstylne – czapki, szaliki, rękawiczki, torby tekstylne;
• obuwie wszelkiego rodzaju.

Od 1 tycznia br. zużytą odzież/tekstylia należy oddawać do PSZOK. Na terenie gminy w 2025 r. zostaną również przeprowadzone 2 zbiórki sprzed posesji zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odzieży, tekstyliów oraz zużytych opon.

Co ważne, zużyte odpady tekstylne stanowią nową, odrębną frakcję odpadów, których nie można już tak jak dotychczas, wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Łamanie tej zasady będzie podstawą do naliczania wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku z niestosowaniem zasad segregacji odpadów!

Pamiętajmy, że powinniśmy oddawać tylko te ubrania i tekstylia, które nie nadają się już do dalszego użycia. Odzież w dobrym stanie, niezniszczona powinna być przekazana osobom potrzebującym do dalszego użytku.

Tekstylia zanieczyszczają Polskę

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak przemysł tekstylny negatywnie wpływa na środowisko. Tymczasem przeciętna Europejka czy Europejczyk, co roku kupuje około 26 kg ubrań. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych – obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie – w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w UE. Jak wynika z przytoczonych badań obecnie około 78 % pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania. To szkodzi środowisku. Ten problem dotyczy zarówno krajów UE i państw trzecich, a skutkiem są m.in. wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.

Segregacja to początek drugiego życia

Wiele firm i organizacji tworząc innowacyjne rozwiązania w dziedzinie tekstyliów istotnie wspiera praktyki recyklingowe. Jednym z przykładów jest recykling materiałów takich jak bawełna, wełna czy poliester w celu produkcji nowych tkanin oraz produktów. Istnieją również firmy, które oferują usługi przyjmowania zużytych ubrań od klientów i ich przetwarzania w nowe produkty lub odnawianie i sprzedawanie w niższej cenie.
Ponadto istotną rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów tekstyliów ma odpowiedzialne podejście do konsumpcji. Należy zwracać uwagę na jakość i trwałość produktów oraz zdecydować się na ubrania wykonane z recyklingowanych materiałów. Warto promować minimalizm i świadomą konsumpcję, zachęcając do kupowania tylko tych rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne.
Mimo rosnącej popularności, recykling tekstyliów napotyka również pewne wyzwania. Jednym z nich jest duże zróżnicowanie materiałów, z których wykonane są ubrania. Różnorodność tkanin
i włókien utrudnia ich przetwarzanie i recykling. Dodatkowo, niektóre procesy recyklingowe mogą generować odpady, które wymagają dodatkowego przetwarzania. Właściwe sortowanie i segregacja odpadów tekstylnych są zatem niezbędne dla zapewnienia skutecznego recyklingu.
Warto podkreślić, że na poziomie europejskim opracowywane są przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, dzięki którym producenci tekstyliów będą odpowiedzialni za produkt na każdym etapie jego „życia”.

Więcej informacji mogą Państwo uzyskać na stronie: #SegregujeMYtekstylia – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl