950-lecie

W dniach 18-20 września 2015r. odbyły się uroczyste obchody 950-lecia Zakroczymia. Były to trzy niezapomniane dni dla nas naszego miasta.

Dzień pierwszy /18 września/

Pierwszy dzień naszych obchodów rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 15:00 na dziedzińcu klasztoru Ojców Kapucynów w Zakroczymiu uroczystą Sesją Rady Gminy Zakroczym. Wśród gości byli min. senator Anna Aksamit, poseł Jadwiga Zakrzewska, wiceminister Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec, wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, wojt gminy Czosnów Antoni Kręźlewicz, wójt gminy Leoncin Adam Krawczak oraz wicestarosta nowodworski Paweł Calak. Marszałka Województwa Mazowieckiego reprezentowała Katarzyna Kręźlewicz. Podczas sesji odznaczone zostały osoby, które zasłużyły się dla Zakroczymia :
– Jadwiga i Antoni Brodniccy
– Urszula i Robert Glabisz
– Benigna Kołodziejska
– Krystyna Kaczor
– Stefan Krupa
– Maciej Kostrzewski
– Anna i Stefan Stępińscy
– Kazimierz Szczerbatko
– Siostra Jadwiga Kłosińska
– Henryka Pisarska
– Piotr Zapart
– Wacław Bodzak
– Włodzimierz Perłowski
– Ludwik Czyżewski
– Cecylia Osiecka
– Ryszard Kostrzewski
– Krystyna Kostrzewska – Bulej
– Janusz Byliński
– Zdzisław Byliński
– Andrzej Łuszczewski
– Tadeusz Hanzlik
– ks. prałat Piotr Skura
– o. Benignus Jan Sosnowski
– bł. Honorat Koźmiński
– Barbara Baur
– Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych im. Wandy Olędzkiej
– Chór Gregorianie
– Ochotnicza Straż Pożarna w Zakroczymiu
– Ochotnicza Straż Pożarna w Wojszczycach
– Ochotnicza Straż Pożarna w Trębkach Nowych
Marszałek Województwa Mazowieckiego wręczył z okazji 950 lecia Zakroczymia dyplomy pamiątkowe dla zasłużonych mieszkańców.
Po uroczystej sesji złożone zostały kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy na zakroczymskim cmentarzu, po czym wszyscy udali się do Sali Gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, obejrzeć wystawę przygotowaną specjalnie na 950-lecie Zakroczymia.
Otwarciu wystawy towarzyszył koncert zespołu MAKE ME FEEL, po którym mieszkańcy zebrali się w strażnicy OSP Zakroczym, aby wspólnie bawić się z okazji święta miasta.

Dzień drugi / 19 września/
Drugi dzień uroczystości rozpoczął się o godzinie 10:00 występem chóru Gregorianie w Sali Gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zakroczymiu. W kolejnej części Burmistrz Gminy Zakroczym – Artur Ciecierski otworzył sesję popularno-naukową witając wszystkich zgromadzonych gości oraz wykładowców. Podczas sesji swoje wykłady wygłosili :

– dr Andrzej Wesołowski
– mgr Kazimierz Szczerbatko
– mgr Jadwiga Policińska
– Komandor Krzysztof Choroś

Po sesji popularno-naukowej mieszkańcy zebrali się na boisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnego aby wspólnie bawić się na pikniku z okazji 950-lecia. Od godziny 14:00 najmłodsi mogli bawić się na zjeżdżalniach oraz trampolinie, a od godziny 15:00 bawić się przy muzyce tanecznej wraz z DJ MARIO. Chwilę po godzinie 16:00 rozpoczął się pokaz umiejętności OSP z terenu Gminy Zakroczym. Strażacy pokazali przebieg ratowania ludzi z wypadku samochodowego. Wspólnie bawiliśmy się na boisku do godziny 19:00, po czym w Klasztorze Ojców Kapucynów odbył się koncert arie operowe z udziałem dr Przemysława Piekutowskiego.

Dzień trzeci / 20 września/

Trzeci dzień uroczystości rozpoczął się o godzinie 10:30 uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Piotra Libery – biskupa płockiego. Wierni licznie przybyli, zapełnili kościół po brzegi. W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Publicznego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki. Sztandar wystawiła również Ochotnicza Straż Pożarna w Zakroczymiu i Wojszczycach. Na koniec nabożeństwa burmistrz Artur Ciecierski wraz z Agnieszką Szostak – szefową Komitetu Organizacyjnego Obchody 950-lecia oraz Piotrem Serwatką – przewodniczącym Rady Gminy Zakroczym, podziękował za przyjęcie zaproszenia przez biskupa Piotra i celebracje liturgii.
Na zakończenie Mszy Świętej – burmistrz Artur Ciecierski wraz Piotrem Serwatką – przewodniczącym Rady Gminy Zakroczym, podziękował za przyjęcie zaproszenia przez biskupa Piotra i celebracje liturgii. Po Eucharystii odbyła się część oficjalna na zakroczymskim rynku. Pod pomnikiem latarnią złożono wiązanki kwiatów. Drugą część uroczystej części otworzył Burmistrz Gminy Artur Ciecierski, po czym zaproszeni goście zabrali głos i podziękowali za organizacji obchodów jak i życzyli mieszkańcom wszystkiego co najlepsze.
Chwilę po godzinie 13:00 na scenie pojawił się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który zachwycił swoim występem wszystkich mieszkańców. Po koncercie odbyły się podziękowania i gratulacje dla zespołu. Chwilę przed występem młodzieży zakroczymskiej, zostały wręczone dyplomy za udział w konkursach z okazji 950-lecia Zakroczymia oraz nagrody za tegoroczny konkurs na „Najładniejszy balkon w Gminie Zakroczym”. Młodzież zakroczymska zachwyciła licznie zgromadzonych widzów swoim talentami. Warto wspomnieć że występ nie odbył by się gdyby nie ogromne zaangażowanie Pani Alicji Kabacińskiej. Po występie naszej utalentowanej młodzieży punktualnie o 16:45 na scenie pojawili się znani i lubiani – Monika i Kulfon, którzy rozbawili milusińskich swoich śpiewem. Po ich koncercie na scenie pojawił się Burmistrz Gminy wraz z Ambasadorem Fundacji MOC – Dariuszem Dziekanowskim. Zaprosił serdecznie do stoiska fundacji gdzie Dariusz Dziekanowski za symboliczny dar na rzecz Fundacji podpisywał swoje autorskie książki. Na licytacji w namiocie fundacji można było uzyskać m.in. koszulę Jakuba Rzeźniczaka. Punktualnie o 18:00 na scenie pojawiła się zapowiadana niespodzianka… Freddie Mercury we własnej osobie odwiedził nasze miasto w jego 950-lecie. Koncert porwał do tańca całą publiczność. Zaraz po występie gwiazdy – niespodzianki rozpoczęła się Gala Disco – przygotowana przez jednego ze sponsorów Czesio Energy Drink. Podczas Gali disco rynek zakroczymski zapełniał się po brzegi, a wśród publiczności można było usłyszeć „Takich tłumów Zakroczym to jeszcze nie widział”. A wszyscy świetnie bawiąc się przy zespołach INWOX, THE LOVERS, ISABELLA czekali na gwiazdę wieczoru – zespół AKCENT czyli Zenon Martyniuk i Ryszard Warot. Chwilę po godzinie 20:00 publiczność krzycząc „ZENEK, ZENEK, ZENEK” czekała na gwiazdę wieczoru. Na kilka minut przed koncertem AKCENT na scenie pojawił się Burmistrz Gminy Zakroczym – Artur Ciecierski dziękując wszystkim sponsorom imprezy za pomoc i wsparcie, gdyż to dzięki nim uroczystości były zrobione z ogromnym rozmachem. Gwiazda wieczoru porwała do tańca mnóstwo osób, rynek został zapełniony po brzegi, a wszyscy z uśmiechami śpiewali piosenki znanej grupy AKCENT. Po koncercie odbył się pokaz sztucznych ogni jakiego w Zakroczymiu jeszcze nie było – a wszystko to specjalnie na 950-lecie naszego miasta.
Po zakończonym pokazie na scenie wraz z Burmistrzem Gminy pojawił się Zenon Martyniuk, a zespół AKCENT zagrał ostatnią piosenkę specjalnie dla mieszkańców z okazji święta Zakroczymia.
Mieszkańcy mogli bawić się prawie do północy wraz z Mariuszem Kobuszewskim – DJ MARIO.