600-lecie

2 września, w piątkowy wieczór, zainaugurował 3-dniowe, główne wydarzenia obchodów nadania praw miejskich naszemu miastu. Po odsłonięciu pomnika na cmentarzu przenieśliśmy się do biblioteki i kościoła klasztornego.

Prace nad pomnikiem odbywały się w ścisłej współpracy z kilkoma instytucjami. Już w czerwcu po raz pierwszy przyjechali do Zakroczymia przedstawiciele Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy – Andrzej Jankowski i Filip Szczepański. Podczas wizyty na cmentarzu wspólnie z burmistrzem ustalili miejsce, w którym miał stanąć pomnik oraz jego ostateczny wygląd. Komisja wnikliwie zbadała teren, jednoznacznie wykluczając pochówki w tym miejscu. Pomoc w ustaleniu treści jakie się znalazły na płytach otrzymaliśmy od Alicji Mroczkowskiej z Żydowskiego Instytutu Historycznego, a tłumaczenie na język hebrajski wykonał dla nas Witold Wrzosiński, dyrektor cmentarza żydowskiego przy ulicy Okopowej w Warszawie. Cały projekt otrzymał akceptację Naczelnego Rabina Polski – Michaela Schudricha oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W uroczystościach odsłonięcia wzięli udział m.in.: Andrzej Jankowski przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Maciej Rymkiewicz z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Paweł Calak Wicestarosta Nowodworski, Jan Serwatka członek zarządu Powiatu Nowodworskiego, Witold Godleś proboszcz parafii zakroczymskiej, Wojciech Sugier gwardian klasztoru, radni oraz mieszkańcy Zakroczymia. Wszyscy wyrazili głęboką nadzieję, iż pomnik przywróci należną pamięć społeczności, która przed II wojną światową stanowiła znaczny procent ludności naszego miasta.

W gminnej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Januszem Chilickim, autorem książki „Jan Chilicki. Biografia wojenna 1939-1944. Zakroczym. Pomiechówek. Stutthof”. Pan Janusz, już po raz kolejny, opowiedział o kulisach powstawania tej interesującej książki, opowiadającej o losach nie tylko jego rodziny, lecz także o działalności konspiracyjnej na terenie Zakroczymia i okolic.

Wieczór zamknął koncert Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej. Przy szczelnie wypełnionym publicznością kościele kwintet, składający się z dwóch trąbek, waltorni, puzonu i tuby wykonał utwory wielkich mistrzów muzyki takich jak: Bach, Haendel, Ravel czy Chopin.

W sobotnie popołudnie na zakroczymskim rynku odbył się Zakroczymski Piknik Rodzinny „Zakończenie Lata”. Tradycyjna impreza, podczas wyjątkowego dla naszego miasta roku, zyskała godną oprawę.

Od godziny 15:00 na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji. W strefie aktywności i animacji nie zabrakło dmuchańców, zaplatania warkoczyków czy robienia tatuaży. Zorganizowaliśmy również drużynowy turniej edukacyjno-zręcznościowy dla dzieci, a żołnierze wojsk terytorialnych z Pomiechówka przygotowali pokaz sprzętu wojskowego. 

Na dorosłych czekała strefa handmade, gdzie czekały na nich stoiska lokalnych wytwórców produkujących wyroby spożywcze (m.in. miody, syropy, przetwory, chleby, sery, wędliny, słodkości) oraz osób zajmujących się tworzeniem rękodzieła (m.in. biżuteria, ceramika, malarstwo, rzeźba, decupage, szydełkowanie, hafciarstwo, filc, dekoracje).

Zabawę umilały występy wokalne i instrumentalne naszej młodzieży. Piknik był także okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów zorganizowanych w ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Zakroczymiowi. Zaś od 18:30 licznie zgromadzona publiczność bawiła się przy występach Dawida Kwiatkowskiego, Marcina Dańca i Andrzeja Piasecznego.

Ostatni dzień głównych obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Zakroczymiowi rozpoczął się uroczystą mszą świętą celebrowaną przez biskupa Piotra Liberę.

Po mszy zaproszeni goście wraz z mieszkańcami wzięli udział w historycznym pochodzie. Jego trasa przebiegała od ronda, ulicą Koźmińskiego aż do rynku gdzie wszyscy przenieśli się 600 lat wstecz, by wziąć udział w inscenizacji nadania praw miejskich Zakroczymiowi.

Kolejnym punktem programu była uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której radni wraz z burmistrzem przyznali tytuł „Przyjaciel Zakroczymia” organizacjom i instytucjom, które wspierały podejmowane przez gminę Zakroczym inicjatywy i tym samym przyczyniły się do kreowania pozytywnego wizerunku Zakroczymia. Ich przedstawiciele otrzymali z rąk burmistrza pamiątkowe statuetki w kształcie splecionych dłoni, symbolizujące przyjaźń, partnerstwo, dialog i wzajemne zrozumienie w kontynuowaniu tej ważnej misji, jaką jest praca na rzecz naszych mieszkańców.
Ostatnim punktem sesji było symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek ratusza miejskiego. Jego wzniesienie planowane jest w miejscu jedynej niezabudowanej dzisiaj pierzei rynku.

Po sesji na zebraną licznie widownie czekało mnóstwo atrakcji w iście średniowiecznym wydaniu. Na rynku rozbił się średniowieczny obóz z 10 interaktywnymi stanowiskami rzemieślniczymi i edukacyjnymi. Odgrywane były sceny historyczne z życia dworu książęcego i miasta. Największą popularnością natomiast cieszył się turniej rycerski oraz mennica wybijająca pamiątkowe monety z okazji 600-lecia.